loader
همپوشانی بیش از حد دندانها
24 اسفند 1397 ساعت 03:44
دندانپزشکی
Super User

پزشکان و محققین بر این عقیده‌اند، مشکلات دندان و جویدن غذا به صورت مستقیم

همپوشانی بیش از حد دندانهادندان‌ها یکی از اعضای اصلی بدن ما انسان‌ها هستند. 32 مروارید سفید رنگی که برای هضم بهتر، غذا را خرد و تکه تکه میکند تا سیستم گوارش راحت‌تر به کار خود برسد.


 


ساختار دندان به دو بخش تقسیم می‌شود: تاج دندان که برای دیگران قابل مشاهده است و بخش اصلی و ریشه که درون لثه مخفی شده است. دیگر بخش‌های دندانها، هنگامی که بصورت کامل و سالم کنار هم قرار می‌گیرند، بسیار کارآمد و در زندگی انسان تأثیر گذار هستند.


 


با بخشی از بیماری‌های دندان آشنا شوید:


 


پوسیدگی دندانتیره شدن دندان‌هاعفونت دندان (آبسه دندان)دندان عقل نهفتهساییدگی مینای دنداندندان قروچهحساسیت دنداناختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی


 


همپوشانی بیش از حد دندانها ‌پزشکان و محققین بر این عقیده‌اند، مشکلات دندان و جویدن غذا به صورت مستقیم بر فعالیت معده تأثیر دارد و امراض مختلفی را بوجود می‌آورد. لذا توصیه شده از آنها مراقبت شود و اگر نواقصی دارد مرتفع گردد.


 


ما قصد داریم به صورت مفصل به معضل همپوشانی بیش از حد دندانها بپردازیم که در اصطلاح پزشکی اورجت گفته می‌شود. مشکلی که باعث ایجاد معضلات و آسیب‌های زیر می‌شود:


 


صدمه دیدن دندان‌ها در اثر استفاده و جویدن غذاضربه خوردن دندان‌های فک بالا بواسطه محل نامناسب و امکان لقی دندانها و یا ایجاد بیماری لثهامکان ایجاد صدمه به مفصل فک (مفصل گیجگاهی فکی)بهم خوردن شکل اصلی خنده و شکل گیری نا مناسب فک پایینمکیدن انگشتان توسط کودک قبل از درآوردن دندان‌های اصلیبستن لب‌ها به سختی می‌انجامدعوامل متعددی باعث بروز همپوشانی بیش از حد دندان‌ها می‌شود. از عامل ارثی و ژنتیکی که در حالت طبیعی رشد فک بالا و پایین به سمت همدیگر بیشتر می‌شود گرفته تا کاهش ارتفاع تحتانی صورت و یا کوچک بودن بیش از حد فک پایین. حتی رشد بیش از حد دندان‌های جلو و رشد کم و نامتعارف دندان‌های عقب پایین می‌تواند باعث همپوشانی بیش از حد دندانها شود. هر چه میزان همپوشانی بیش از حد دندانها بیشتر باشد، میزان تخریب دندان و لثه‌ها بیشتر می‌شود.